Środowiskowy Dom Samopomocy realizuje cele określone m.in. w rządowym Programie „ Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”. Celem tego programu jest umożliwienie osobom z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza osobom przewlekle psychicznie chorym i upośledzonym umysłowo, a także ich rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych pojawiających się zwłaszcza w związku z wykluczeniem społecznym tych osób, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Założone cele ogólne są osiągane poprzez realizację najważniejszego zadania-
- opracowania dla każdego uczestnika ŚDS Indywidualnego Planu wspierająco- aktywizującego dostosowanego do potrzeb i możliwości psychofizycznych danego uczestnika.
Stosowanie postępowania wspierająco- aktywizującego obejmuje: trening umiejętności samoobsługi i zaradności życiowej, czyli trening funkcjonowania w codziennym życiu; trening umiejętności społecznych i interpersonalnych; trening umiejętności spędzania czasu wolnego oraz inne formy w tym ewentualnie przygotowujące do podjęcia pracy na chronionym lub wolnym rynku pracy.
W Środowiskowym Domu Samopomocy realizowane jest
- poradnictwo psychologiczne, także dla opiekunów
- poradnictwo socjalne także dla opiekunów w tym także poradnictwo doradcy zawodowego.
- systematyczne ocenianie stanu psychicznego uczestnika, postępów w zakresie nabywanych umiejętności, dokonywane przez psychologa lub psychiatrę w porozumieniu z zespołem wspierająco-aktywizującym.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Kownatach jest miejscem, gdzie realizowana jest idea integracji uczestników ŚDS ze społecznością lokalną oraz społecznością goszczącą uczestników ŚDS podczas wyjazdów, wycieczek, turnusów rehabilitacyjno- wypoczynkowych.